Akiniai ar kontaktiniai lęšiai?

Laima Udraitė

Publikuota
2013 m. liepos 11 d.

Aktualus klausimas tiems, kuriems prireikia regos korekcijos, kai išsivysto trumparegystė, toliaregystė, ar astigmatizmas. Ką derėtų pasirinkti patekus į tokią situaciją? Kokie yra akinių ir kontaktinių lęšių pliusai, bei minusai?

Pirmiausiai apie akinius: šis išradimas akių regėjimui pagerinti naudojamas jau nuo viduramžių ir jis padėjo daugybei žmonių susigyventi su juos kankinančiomis regos problemomis. Tik atsiradę akiniai buvo nepalyginamai storesni, didesni ir sunkesni, nei tie, kuriuos žmonės naudoja šiomis dienomis. Seniai pastebėta, kad akiniai yra puiki pagalbinė priemonė padedanti adaptuotis į pasaulį tiems, kurie susiduria su regėjimo problemomis. Akinius gali nešioti kiekvienas, juolab, kad akiniai neretai naudojami, kaip stiliaus detalė, ar akcentas. Net ir tie žmonės, kurie turi nepriekaištingą regą, akinius be dioptrijų  renkasi vien dėl įvaizdžio. Jų privalumai nesibaigia tuo, kas buvo išvardinta.  Jei žmonės prižiūri šią regėjimo gerinimo priemonę, ji be vargo tarnauja ilgą laiką. Taipogi akiniai nesukelia akims didelio diskomforto, nebent sportuojant, kuomet geriau pasirinkti lęšius.

Kaip ir kiekvienas kitas daiktas, taip ir laiko patikrinti akiniai be pliusų turi dar ir savų minusų. Jie gali priversti judrius, vietoje nenusėdinčius žmones pasijusti nekomfortabiliai. Užmigęs su akiniais žmogus netyčia gali juos sulaužyti ir, žinoma, tiems, kurie akinius turi nešioti kiekvieną dieną sunku išsirinkti sau tinkamus, o juk su aksesuaru, kuris nedera prie mūsų, nenorėtumėme rodytis gatvėje.

O gal geriau rinktis kontaktinius lęšius/linzes? Ši Leonardo da Vinci idėja sugalvota dar XVI a.  buvo pritaikyta tik XVIII a. pabaigoje. Išradimas taip pat daug keitėsi, kol pasiekė dabartinę išvaizdą, bei galimybes. Šiuolaikiniai kontaktiniai lęšiai naudotojui suteikia didesnį matymo lauką, nei akiniai, kurių rėmai blokuoja matymo lauką. Taipogi, sportuojant lęšiai nekelia diskomforto: nekrenta žemyn, nedūžta, todėl  judriam žmogui tai — geriausias pasirinkimas. Tie, kas kompleksuoja dėl regos problemų, linzių pagalba gali tai nuslėpti. Šiuolaikiniame pasaulyje lęšiai dar naudojami  norint pakeisti akių spalvą.

Lęšiai neturi daug minusų. Vienas pagrindinių yra nuolatinės išlaidos. Be to, ilgai nešiojant kontaktinius lęšius pavargsta akys, dėl to vertėtų juos išsiimti prieš einant miegoti. Taip pat derėtų paminėti, jog lęšiai ne kiekvienam. Kai kuriems žmonėms nuo jų liejasi vaizdas, akys tampa rausvos, suerzintos.

Išvada. Tiek akiniai, tiek kontaktiniai lęšiai pagerina matymo kokybę, tačiau prieš pasirenkant reikėtų gerai apsvarstyti visus teigiamus ir neigiamus aspektus. Žvelgiant į tai, kad jauni žmonės dažniausiai renkasi lęšius, jokiu būdu negalima sakyti, kad akiniai yra praėjusių amžių pasirinkimas. Pasirinkite tai, kas jums atrodo tinkamiausia ir mėgaukitės šio pasaulio vaizdais!

Fotografavo Ignas Juzėnas