Kopiančios į populiarumo Everestą: laikinosios CHNA tatuiruotės

11011930_780603895394188_5492874140631650218_n

Greta Rušėnaitė

Vadovė, vyr. redaktorė
Publikuota
2015 m. rugpjūčio 26 d.

 Vasarai artėjant į pabaigą atradau fantastišką pramogą — laikinąsias chna tatuiruotes. Kol kas tai sparčiai populiarėjanti atrakcija ir kūno gražinimas. Kadangi tai mane labai sudomino, susisiekiau su Reda Žičkuviene, kuri dirba su chna technologijomis ir jos kliente Greta, kurios mums plačiau papasakos viską, ką reikia žinoti apie šiuos grožius.

 

Reda Žičkuvienė: 576098_10151345678717647_1205824381_n

 1. Kokia yra trumpa laikinųjų CHNA tatuiruočių istorija ir tradicija?

Chna piešiniai ant kūno, tradiciškai yra vadinami „mehendi“, o populiariai — chna tatuiruotėmis. Pagal populiariuosius šaltinius, šis menas kilo iš Indijos, Pakistano, vidurio rytų ir Afrikos regionų. Pradžioje Chna pasta šiltuose kraštuose naudota kaip vėsinanti priemonė. Šį efektą gali patirti kiekvienas, besidarantis laikinąją chna tatuiruotę, tačiau ilgainiui ši maloni procedūra „įaugo“ į tradiciją ir išplito po įvairiausius kraštus, kur atsirado įvairūs raštai ir simbolika, priklausantys nuo vietovės ir kultūros.

Visas žmogaus gyvenimas anksčiau buvo tampriai susietas su gilesniu savęs suvokimu, savo ir visatos, Dievo ryšiu, todėl moterys ir mergaitės puošdavosi chna tatuiruotėmis įvairioms progomis, šventėmis. Žinoma, svarbiausia šventė – vestuvių ceremonija vivaha jagija — dviejų žmonių gyvenimų sujungimas kaip auka Dievui. Tai labai atsakingas žingsnis tiek socialiniu, tiek dvasiniu požiūriu, todėl nuotaka ir jaunikis buvo gausiai puošiami laiminančia simbolika – chna piešiniais ant kūno. Dažniausiai puošiamos rankos, kojos, rečiau – dekolte, nugara ar kita kūno vieta. Dabar chna piešiniai ir raštai kinta, tradicijos liejasi ir persipina, modernėja. Tikslinga pastebėti ir tai, kad moters kūno puošimas praranda giluminę paskirtį ir prasmę. Tai tampa mados reikalu „must have“.

2. Kokia yra šių tatuiruočių prasmė?

Chna tatuiruotė, kaip ir bet koks kitas papuošalas, ant moters kūno, turi reikšmę. Dar žvilgtelėję vos pusšimtį – šimtą metų atgal, lietuvaičių gyvenime pajusime gyvesnę moters puošimosi bei rengimosi ne tik fizinę, bet subtilią ir dvasinę prasmę. Dabar rūbais ir papuošalais moterys siekia pabrėžti savo seksualumą, o tikroji kūno dengimo paslaptis – labai sakralinė. Mūsų kūnas yra šventovė, sielos buveinė, kuriai reikalinga derama pagarba. Gyvendami šiame pasaulyje susiduriame su gamtos dėsniais, pavyzdžiui, moters ir vyro trauka. Vyras natūraliai žvelgia į moterį ir gėrisi, tenkinasi jos išvaizda, taip paimdamas jos energiją. Todėl kūnas dengiamas nuo nepalankių nužiūrinčių žvilgsnių tokiais rūbais ir papuošalais, kurie padeda atskleisti moters vidinį grožį ir išsaugoti jos energiją. Tai taip pat padeda apsaugoti vyro protą nuo energijos švaistymo. Juk natūralu, kad matant gražų ir atvirą kūną, gamtos veikiamas žmogus nieko nebegalvoja, jis labai daug savo protinės energijos skiria šiems apmąstymams ir veikloms. Taip moteris ir vyras gali skirti daugiau energijos šeimos, visuomenės gerovei. Taigi šių tatuiruočių prasmė yra papuošti, apsaugoti ir laiminti jos nešiotoją.

3. Ar manote, jog šiuolaikinės moterys ir merginos aklai pasitiki ir kopijuoja žvaigždučių ir garsenybių madas? Kaip tai vertinate?

Mano nuomonė neturi vertės, tačiau gilios senovinės vedų žinios teigia, kad ilgainiui žmogus praras vertybes ir degraduos. Tos pačios vedos duoda žinias kaip to išvengti, į ką lygiuotis, kaip mylėti save ir savo artimą. Visiems šiais laikais trūksta žinių ir auklėjimo, o moterys labai savęs nemyli. Pagal vedas, moters grožis – jos pagrindinis turtas. O dabar moterys šiuos turtus sudeda visiems vyrams po kojų tiesiog gatvėje, nes mato tokį pavyzdį rodomą savo dievukų ir dievaičių. Taip mes atiduodame viską, kas brangiausia nepažįstamam, mums švilptelėjusiam vyrukui, o vyrui, su kuriuo kursime bendrą gyvenimą – nieko nebelieka. Todėl darnios šeimos tampa utopija. Nors žmonės šiais laikais dažnai jau nebetiki Dievu, tačiau šlovina, lygiuojasi ir garbina muzikos, filmų ir kitas žvaigždes. Jie yra tik netobuli žmonės su gausybe trūkumų, dažnai net žalingų įpročių, prisirišę prie šlovės, alkoholio, narkotikų, sekso ir kitokio nedoro gyvenimo. Žavėdamiesi tokiais žmonėmis mes natūraliai perimame jų savybes. Todėl geriau žavėtis tuo, kas yra tobulas. O žmogus nėra tobulas, tobula gali būti nebent kažkas aukščiau šio materialaus pasaulio. Vedos sako, kad tobulas yra tik Dievas, jis yra pats patraukliausias, o sanskritu žodis, išreiškiantis šią savybę yra „Krišna“. Todėl linkėčiau visoms merginoms ir moterims atrasti savo tikrąjį pašaukimą, vidinį grožį ir turtus, juos saugoti ir žavėtis tuo, kas amžina, gera ir gražu, rasti idealus, kurie jus įkvėps gėriui ir meilei, bei to davimui savo artimiausiems. Tokie palaiminimai ir yra koduojami laikinose chna tatuiruotėse.

4. Koks susidomėjimas šiomis tatuiruotėmis yra šiuo metu Lietuvoje? Kur dažniausiai puošiate merginas ir moteris?

Susidomėjimas šia tradicija tikrai auga. Chna kūno piešinius labai populiarina pasaulinio lygio įžymybės, tai tampa tendencija. Vienas moteris domina naujausios mados, kitas vis labiau domina įvairios tradicijos, jos grįžta prie savo šaknų, ieško tikrumo, natūralumo. Pastebiu, kad madas vaikosi dažniau jaunos mergaitės, o gilesnio suvokimo, ką ir kodėl daro siekia vyresnės, dar taip vakarų vartotojiškos kultūros nepažeistos moterys.

Šiuo metu Lietuvoje lengviausia pasidaryti tokį chna piešinėlį, žinoma, didžiuosiuose miestuose, o aš piešiu Klaipėdoje, kartais vedu chna tatuiruočių užsiėmimus ar važiuoju į kokį festivalį. Esu buvusi festivaliuose „Mėnuo juodaragis“, „Naisių vasara“, taip pat dažnai mane galima sutikti alternatyvaus poilsio renginiuose „kiTaip“ („savaitgalis kiTaip su Dariumi Ražausku“ arba „Joninės kiTaip“), kur žmonės linksminasi be alkoholio ir kitų svaigalų, semiasi žinių apie laimingesnį gyvenimą. Kartais merginos sugalvoja pasidaryti vakarėlį ar net mergvakarį indiška tematika. Aš joms pasiūlau ne tik pasipuošti chna tatuiruotėmis, bet pabūti indiškų kvapų, skonių ir garsų, mantrų pasaulyje, persirengti indiškais sariais, pasipuošti tradiciniais papuošalais, pasakoju apie chna tatuiruočių istoriją, reikšmę, apie vedinę kultūrą ir moters vaidmenį joje.

5. Kiek kainuoja šis grožis?

Chna tatuiruočių kaina priklauso nuo dydžio ir sudėtingumo. Viena vidutinio dydžio tatuiruotė gali kainuoti kelis ar keliolika eurų, o nuotakos tatuiruočių vakaras gali atsieiti ir triženklę sumą.

6. Kadangi šis grožis yra laikinas, kiek laiko jis išlieka?

Tam, kiek laiko išliks piešinėliai, įtakos turi įvairūs veiksniai: patys dažai, oda ir jos paruošimas, dažų įsigėrimas bei tatuiruotės priežiūra po dažų nuėmimo. Mes visi esame skirtingi, tad ir identiško rezultato tikėtis nereikėtų, tai yra natūralus, labai individualiai pritaikomas menas. Nededant didelių pastangų, tatuiruotės ryškios ir gražios būna kelias dienas, o pasistengus jos gali išlikti net 1-2 savaites.

7. Ar yra kokie nors apribojimai Jūsų klientėms? (Amžiaus, alergijos ir pan.)

Taip. Chna dažų yra didžiulė įvairovė. Natūralūs dažai yra rudų atspalvių, tačiau dabar labai populiarėja juodi „chna“ dažai, kuriuose yra spalvą suteikiančių ir stiprinančių priedų. Pastarųjų įvairūs pasaulio chna menininkai rekomenduoja nenaudoti nėščiosioms ir maitinančioms kūdikius ir aš šios rekomendacijos laikausi. Dėl tos pačios priežasties vaikams piešiu tik natūraliais dažais. Taip pat vaikų prašau gauti tėvelių pritarimą tokiems nuotykiams. :)

8. Ar tai nekenksminga?

Kartais nuo nekokybiškų chna dažų, ypač juodos spalvos, galima nukentėti. Nesu girdėjusi apie tokį atvejį tarp chna tatuiruočių meistrų Lietuvoje. Į kai kuriuos dažus nesąžiningi meistrai įmaišo pavojingos cheminės medžiagos – PPD (p-Phenylenediamine), todėl būkite atsargūs pirkdami chna dažus internetu iš nepažįstamų, nepatikimų tiekėjų.

9. Ar vyrai puošiasi?

Tradiciškai, vyrai puošiasi. Pavyzdžiui, vivaha jagjos ceremonijai jaunikis puošiamas taip pat, kaip ir nuotaka. Tačiau Lietuvoje vyrus ne taip ir dažnai domina chna kūno piešiniai, tiesa, vaikai suaugusius sparčiai lenkia. :) Paprastai vyrai mėgsta griežtesnius, geometrinio stiliaus raštus. Yra tekę sulaukti prašymo nupiešti trokštamos pasidaryti tikros tatuiruotės piešinėlį. Ištikimiausias mano klientas – tai mano vyras. Jis labai maloningai leidžia man reikštis, kai turiu norą piešti. :) Esu jam labai dėkinga už palaikymą skleidžiant šią tradiciją.

10. Kodėl rekomenduojate išbandyti?

Net neminint, kad tai yra malonus procesas, visi atėję pasipuošti pajunta pokyčius. Taip pat sako, kad jaučiasi ramesni, džiugesni, pakylėti. Žmonės net yra sakę, kad panori melstis, o viena klientė po apsilankymo sapnavo ypatingus sapnus.

Šiandieninėje civilizacijoje gyvenančiam žmogui tenka labai daug išbandymų, streso ir įtampos. Chna piešinėlio darymas yra meditacinė forma ne tik piešiančiajam, bet ir tam, ant kurio yra piešiama. Chna piešinėliai ant kūno gali būti ne tik vienkartinė pramoga, bet ir reguliari atsipalaidavimo forma, kaip mankšta, kvėpavimo pratimai ar masažas. Nors yra galimybių piešinėlį pasidaryti sąlyginai greitai, tačiau įprastai, tai šiek tiek trunka, siekiant geresnio rezultato piešinėlis turi išdžiūti natūraliai, reikia ramiai pabūti, pasaugoti ir piešinėlį ir aplinką, žmogus yra priverstas sustoti, nurimti, tiesiog pabūti čia ir dabar, ko dėka galima geriau pajausti save, šalia esantį žmogų ir aplinką.

 

 

Taip pat pakalbinau ir vieną iš Redos klienčių, mano bendravardę Gretą:

11855668_1030267643658570_6227368085066538191_n

 „Kaip ir daugumą dalykų, taip ir apie chna tatuiruotes sužinojau iš savo mamos. Galiu visus nuraminti, kad tatuiruotės nesukelia jokio skausmo jas darant, gal net truputį smagiai kutena. Procesas neskausmingas, linksmas ir visada pasibaigia su  didele šypsena veide. Kadangi mano tatuiruotė buvo ant nugaros, teko fotografuoti, kad pamatyčiau rezultatą. Bet jau darant tatuiruotę jau buvo aišku iš aplinkinių reakcijų, kad kažkas labai gražaus yra kuriama man ant nugaros. Pamačius galutinį variantą aš labai apsidžiaugiau. Kalbant apie kainos ir kokybės santyki, tai manau viskas atitinka. Man asmeniškai kaina nesvarbu, kai žinai, kad rezultatas bus puikus! Namuose turiu mamą, kuri mokinasi piešti šias tatuiruotes, todėl jau teko turėti ne vieną. Dabar turiu ant kojos ir delno, planuoju dar ant peties pasidaryti. Rekomenduoju visiems, kas nėra bandęs. Tai labai gražu, neatsibosta, nebrangu, kelia šypsena bei puošia kūną.“

 

Taigi, reziumė: Šiandieninėje civilizacijoje gyvenančiam žmogui tenka labai daug išbandymų, streso ir įtampos. Chna piešinėlio darymas yra meditacinė forma ne tik piešiančiajam, bet ir tam, ant kurio yra piešiama. Chna piešinėliai ant kūno gali būti ne tik vienkartinė pramoga, bet ir reguliari atsipalaidavimo forma, kaip mankšta, kvėpavimo pratimai ar masažas. Nors yra galimybių piešinėlį pasidaryti sąlyginai greitai, tačiau įprastai, tai šiek tiek trunka, siekiant geresnio rezultato piešinėlis turi išdžiūti natūraliai, reikia ramiai pabūti, pasaugoti ir piešinėlį ir aplinką, žmogus yra priverstas sustoti, nurimti, tiesiog pabūti čia ir dabar, ko dėka galima geriau pajausti save, šalia esantį žmogų ir aplinką. 

P.S. Visais klausimais dėl tatuiruočių galite drąsiai kreiptis pas Redą! Jos Facebok paskyra: https://www.facebook.com/reda.stankute?fref=ts