Spektaklis „Menas“ – nuotaikingas psichologinis iššūkis žiūrovams

11011930_780603895394188_5492874140631650218_n

Greta Rušėnaitė

Vadovė, vyr. redaktorė
Publikuota
2015 m. gruodžio 1 d.

Ar kada teko patirti tą jausmą, kai, atrodo, dėl ne itin reikšmingų dalykų ima braškėti jūsų ir geriausio jūsų draugo ar draugės draugystė? Jei ne, tuomet esate laimingas žmogus. Jei visgi teko, žinokite, jog panašiai nutiko ir Dainiaus Kazlausko režisuoto spektaklio „Menas“ personažams – trims draugams (akt. Arūnas Sakalauskas, Darius Meškauskas ir Giedrius Savickas), kuriuos jungia penkiolika metų trunkanti draugystė.
Dažnas žiūrovas, stebėdamas spektaklį, pajunta „Meno“ herojuose atpažįstąs save ar savo draugus – kartais viename jų, o kartais po truputį visuose. Per humoro prizmę „Menas“ kartais net iki skausmo įtaigiai atskleidžia tiek draugystės, tiek ir paties gyvenimo subtilybes. Draugystės, kuri ne ką mažiau ypatingas dalykas nei meilė ir, kurios puoselėjimas bėgant metams – nepaprastas uždavinys.
Pasak draugą Marką įkūnijančio D. Meškausko, ši pjesė įdomi tuo, kad turi antrą dugną – tai populiarioji dramaturgija, kuri nėra banali. „Tai retas meno ir komercijos lydinys“, – sako aktorius. Tuo tarpu režisieriaus D. Kazlausko teigimu, žiūrovas spektaklyje atpažins save ir besijuokdamas įžvelgs gilią dialogų potekstę. Dėl to ir spektaklio scenografija yra minimalistinė – siekiama išryškinti žmonių psichologiją.
Aistros trijulės sąmonėje užverda tuomet, kai vienas iš draugų – Seržas (akt. A. Sakalauskas) – įsigyja šiuolaikinio meno įkvėptą paveikslą. Tiesą sakant, visiškai baltą paveikslą už nepadoriai didelę pinigų sumą – 200 tūkst. Prancūzijos frankų. Tačiau tas vienas paveikslas įžiebia tikrą santykių audrą trijų geriausių draugų širdyse ir galvose.
Sudėtingas žmonių santykių psichologijos tiesas įprasminanti ir atkurianti Yasminos Reza sukurta pjesė jau buvo pastatyta 35 kalbomis ir uždirbo daugiau kaip 200 mln. JAV dolerių. Prancūzijoje „Menas“ įvertintas prestižine Moljero premija „Geriausio dramos autoriaus“, „Metų režisieriaus“ bei „Geriausios scenografijos“ nominacijose, Didžiojoje Britanijoje pelnė „Geriausios metų komedijos“ ir Laurence Olivier premijas. Autorė taip pat gavo garsųjį „Tony“ apdovanojimą.
Spektaklis „MENAS” gruodžio 28 d. 18 val. Utenos kultūros centre. Bilietus galite rasti Utenos kultūros centre ir „Tiketoje“.